„Gyvos atminties kelias: Nedzingėje pagerbti laisvės kovotojai ir istorijos saugotojai“
- Varėnos kultūros centras
- 05-13
- 2 min. skaitymo
Gegužės 11 d. Nedzingės Švč. Trejybės bažnyčioje įvyko baigiamasis projekto „Adolfo Ramanausko-Vanago atminties kelias. Istorijos ir pilietiškumo sklaida“ renginys, tapęs ypatingu pagarbos, istorinės atminties ir bendrystės aktu. Tai buvo diena, kai žodžiai, muzika, malda ir prisiminimai susiliejo į vieną stiprų liudijimą apie tautos dvasią ir vertybes.
Renginys prasidėjo Šv. Mišiomis, kurias aukojo Nedzingės klebonas kun. Rokas Puzonas. Savo jautriame pamoksle jis dėkojo visiems žuvusiems Lietuvos partizanams už jų drąsą, pasiaukojimą ir ištikimybę laisvei. Klebonas pabrėžė, jog jie buvo tie, kurie nenusilenkė pavergėjui, liko ištikimi savo tautai ir tikėjimui net sunkiausiomis sąlygomis. Jis išreiškė džiaugsmą, kad Nedzingės bažnyčia tais istoriniais laikais taip pat buvo dvasinė atrama partizanams, o šiandien vėl tampa jų atminimo ir vienybės simboliu.
Mišių metu skambėjo pakylėjanti sakralinė muzika – giedojo Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“ (vadovė Ilona Zalanskienė). Vėliau, renginio metu, jautrias ir melodingas dainas atliko Vaicenavičių šeimos ansamblis, kurių pasirodymas apgaubė renginį šiluma ir dvasiniu artumu.
Vienas iš svarbiausių renginio momentų – Adolfo Ramanausko-Vanago premijos įteikimas žinomiems menininkams Aistei Smilgevičiūtei ir Rokui Radzevičiui. Šio kūrybinio dueto veikla jau ne vieną dešimtmetį skleidžia prasmingą žinią apie Lietuvos laisvės kovas, tautinę savimonę ir pilietiškumą. Jų dainos ir projektai sustiprina istorinį sąmoningumą, ypač tarp jaunimo, kviesdami giliau pažinti sudėtingą, bet didingą mūsų valstybės praeitį. Aistė ir Rokas laikomi savotiškais partizaninio judėjimo ir laisvės kovotojų atminimo ambasadoriais. Jie sukūrė ne tik muzikinį paminklą – albumą „Broliai“, tačiau jų iniciatyva pastatyti paminklai laisvės kovotojams Žaliamiškyje ir Bižų kaime.
Minint 80-ąsias Adolfo Ramanausko-Vanago ir Birutės Mažeikaitės-Vandos santuokos metines, bažnyčios šventoriuje atidengta atminimo lenta (autorius Gintautas Jonkus). Santuoka, įregistruota šioje bažnyčioje 1945 m., okupacijos laikais buvo ne tik meilės, bet ir pasipriešinimo simbolis – tylus liudijimas, kad net pavergtoje šalyje buvo puoselėjama šeima, tikėjimas ir tvirtas ryžtas kovoti už laisvę.
Šiemet taip pat minimos 120-osios kraštiečio, mokytojo ir partizano Juozo Šibailos-Merainio gimimo metinės. Nors kovojo ne Dainavos apygardoje, Merainio pasirinktas slapyvardis – „Merkinės ainis“ – liudija jo dvasinį ryšį su Dzūkija. Devynerius metus trukusi jo partizaninė kova yra gyvas atsidavimo ir tikėjimo Lietuva pavyzdys.
Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas renginio dalyvius, sakė:„Šiandien Nedzingė vėl tapo gyvos atminties vieta – kur muzika ir istorija susiliejo į vieną stiprų liudijimą apie tai, kas esame ir kodėl tai svarbu saugoti.“
Šis ciklo „Adolfo Ramanausko-Vanago atminties kelias“ baigiamasis renginys priminė, kad mūsų laisvė turi savo kainą ir savo vardus. Tai – galimybė kiekvienam iš mūsų sustoti, įsiklausyti ir tęsti šią gyvą atminties grandinę perduodant ją ateities kartoms.
Organizatorius:
Varėnos kultūros centras
Finansuoja:
Varėnos rajono savivaldybė Varėnos rajono savivaldybės administracija
Antano Dundzilos fondas
Partneriai:
Nedzingės kaimo bendruomenė
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
LK KASP Dainavos apygardos 1-oji rinktinė
Varėnos r. „Merkio“ gimnazija
Informacinis partneris: LRT